cum poti ramane insarcinata daca ai avut herpes

Hemoroizi

Postata de crinia cu 13 ani in urma.

daca o persoana a avut herpes la varsta de 18 ani poate transmite copilului si cum va ramane insarcinata ?

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

Virusul herpetic ramane activ in organism si poate sa apara in momentul in care imunitatea scade.
Exista riscul ca infectia herpetica se se transmita la fat, in special in timpul nasterii, daca mama prezinta leziuni herpetice active.

In cazut de fata riscul este redus, virusul fiind deja prezent in momentul in care se va concepepe sarcina.

Ar fi recomandat sa apelati la nasterea prin cezariana, mai ales daca infectia va fi activa in momentul debutului travaliului.
Cred ca mai multe detalii legate de nastere iti va putea da medicul tau la momentul respectiv