Crapatura deasupra anusului ?

Hemoroizi

Postata de Mihai cu 6 luni in urma.

Buna ziua.
O fata de 20 de ani. Deasupra anusului la 3 cm are o gaurica din naștere.Pe aceasta rar scoate ceva in timpul fecarii.
In schimb deadupra acelei gaurici la 1 cm de ea (spre noada) a "pocnit" pielea si este ca o gaura pe care stand in sezut ia iesit sange si niste "zeama alba"
In timpul scaunului i-a iesit sange pe acolo.
Ce se poate face pentru inchiderea acelei crapaturi?
Evita sa mearga la medic din cauza ca are panica.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este important sa consulti un medic pentru a obtine un diagnostic si un tratament adecvat. Crapatura deasupra anusului poate fi, de exemplu, fisura anala, care este o problema comuna si poate provoca sangerari si disconfort in timpul defecatiei. Medicul poate realiza un examen fizic si poate discuta despre istoricul simptomelor tale pentru a pune un diagnostic precis. Tratamentul ar putea include recomandari privind igiena locala, medicamente topice sau chiar interventii chirurgicale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fisurile-anale-cauze-simptome-tratament_17311