constipatie/scaune dezordonate

Hemoroizi

Postata de anonimous23 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. De ceva timp ma cam supara stomacul in sensul ca : am scaune odata de 2 ori pe zi,dar sub forma de creion,din ce am citit cam asa li se spune,adica putin mai moale si mai subtire,am o usoara senzatie de balonare si gaze , adica uneori simt nevoie sa merg la toaleta,dar nimic...doar gaze,dar unele destul de zgomotoase,parca as fi constipat,dar din moment ce am doua scaune pe zi.... ,am consultat pe parcurs 2 medici,care mi-au spus ca alimentatia este cauza,ce e drept sunt cam dezordonat ( somn + alimentatie ) .....am 20 de ani, de exemplu cand merg la facultate,desi as vrea sa stau la cursurii ,seminarii,de multe ori nu pot sa stau la toate,am o senzatie de balonare + gaze, disconfort abdominal, insa daca merg la toaleta,aceiasi poveste nimic,doar gaze sau uneori "ramasite" sa le zic asa, am si o senzatie de oboseala. Am o alimentatie mai dezordonata +somn....dar ma gandesc sa nu fie si ceva mai grav,cancer de colon,sau hemoroizi, nu am dureri...doar senzatia asta de disconfort ,ca si cum s-ar acumula gaze mult.... de fapt cred ca asta se si intampla, cam ce ar putea fi ?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Poate fi un banal sindrom de colon iritabil. Acesta este insa un diagnostic de excludere si de aceea este indicat sa consultati un gastroenterolog si sa efectuati o colonoscopie.