colonoscopia

Hemoroizi

Postata de pauliosif cu 10 ani in urma.

buna ziua am hemoroizi acu fac 1 tratament pentru ligarea hemoroizilor..doctoru mi-a zis ca o sa trebuiasca sa imi faca o colonoscopie..e dureros? astept pareri

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 10 ani

Depinde ! ce procent de suportabilitate ai la durere. De obicei, unii medici recomanda un comprimat de xanax, cu doua ore inainte, altii fap***anjectie cu un anestezic slab, se poate face si cu anestezie mai serioasa. Eu am facut pana acum trei astfel de interventii cu doar un xanax.......vizualizarea colonului fiind completa, pana la cec. Durere nu se resimte pe portiunea de colon descendent [ sigmoid] ,apoi inaintand si facand cotul spre colonul transvers incepe o oarecare durere[ am spus, depinde de suportabilitate] in special in momentul introducerii de aier pentru dilatare. Apoi inca un " hop" la cotul care se face cu colonul ascendent[ sub ficat].......La intoarcere nu este dureros, deloc. Parerea mea este ca, este ceva acceptabil, de suportat..........eu ac***a un grad ridicat de suportabilitate la durere. Totul se poate controla mental. Bafta !

pauliosif

acum 10 ani

EU IS DESTUL DE SENSIBIL LA PRIMA SEDINTA DE LIGARE A HEMOROIZILOR.dupa am inceput sa tremur tensiunea 80 cu 50..

Adrienne

acum 10 ani

Vorbeste cu medicul pentru o anestezie mai serioasa, am inteles ca se poate face si cu anestezie generala numai ca, este necesar sa stai acolo cateva ore. Depinde daca sunt conditii, daca are anestezist, etc.

pauliosif

acum 10 ani

ok multumesc mult