Chist pilonidal

Hemoroizi

Postata de manurus cu 13 ani in urma.

Buna ziua, as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Fiul meu in varsta de 20 ani, a fost opert de chist pilonidal in luna aprilie. Doar de o saptamana pot spune ca operatia s-a inchis. Dar am avut o surpriza, boala a recidivat. Ne-am prezentat din nou la medicul care l-a operat, care a constatat prezenta puroiului, facand o mica incizie pentru a curata puroiul. Urmeaza sa mergem din nou la pansat o perioada de timp. Intrebarea mea este daca sunt si alte solutii pentru a scapa de aceasta boala urata.
Multumesc frumos.

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 13 ani

Alt mod de a rezolva acest chist nu cred ca este dar este bine sa tina cont de cateva reguli:
- trebuie sa mentina uscata si curata zona afectata
- epilarea zonei respective daca acest lucru este solicitat de catre medicul specialist
- evitarea sezutului prelungit pe suprafete dure
- supravegherea zonei pentru semne de infectie precum: disconfort, inrosire, umflare (edematiere), durere, exteriorizarea unui lichid tulbure ori sanghinolent sau febra peste 38,1C.
In urma operatiei presupun ca a dat si medicul cateva indicatii referitoare la igiena si intretinere.

Mihaela

acum 13 ani

De mai bine de 3 ani un prieten de al meu nu a scapat de acest chist. In acest timp a avut 3 interventii chirurgicale. Cred ca foarte greu va scapa de chist