ce pot avea un raspuns

Hemoroizi

Postata de ana21oana cu 10 ani in urma.

buna seara am si eu o serie de intrebari acum un an am nascut si dupa 4 luni de la nastere o perioada ma tot constipam si la un momendat ma durea cand ma puneam pe veceu si intimp ce faceam si umpleam veceu de sange practic era rosie apa din veceu nu aveam in scaut dar imi curgea practic ca la menstruatie ceva de genu dar nu tot timpul numai cand ma constipam iar acum am a inceput iar de doua zile ma duc tot constipata si ma doare cand ma duc si imi curge sange si sunt ingrijorata nu stiu ce sa fac si ce ar fi mentionez k in scaun nu am imi curge pur si simplu numai cand sunt constipata si ma doare mai tot timpul in partea dreapta sa fie oare de la colon sau ce/?ast rasp

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Probabil aveti hemoroizi sau fisura anala. Este indicat sa consultati medicul chirurg pentru evaluare. Ar fi bine sa nu intarziati sa consultati medicul deoarece exista riscul dezvoltarii unei anemii.

ana21oana

acum 10 ani

dar am inteles k hemoroizi ai numai in cazul de ai si in scaun sange nu asa ca mine si e greav ce am eu ,si dak dai in anemie e rau?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Doar consultul de specialitate va poate lamuri pe deplin.

antoneta142936

acum 10 ani

Un consult la medic este cel mai indicat. Apoi incearca sa previi constipatia. Stiu ca nu-i usor dar trebuie s-o faci pana nu se complica situatia. Mie un medic mi-a recomandat ciorba de legume (dar nu pasata), mancata de trei ori pe zi, consum de apa si sa stii ca a mers. Incearca si tu. Si nu uita fa un control la medic ... ca sa te asiguri ca nu-i nimic grav

Dr. Marius Fodor

acum 10 ani

Buna Ziua,
Aveti nevoie de o consultatie urgenta.
Cu stima,
Dr Marius Fodor
www.chirurgie-drfodor.ro

ana21oana

acum 10 ani

mie teama sA ma duc am loat niste laxative si ceva de genu special pt hemoroizi si azi am esit bine si nici sange nu mia curs dar in schimb ma simt fara putere si ma doare burta dar mie teama de ce o sa ami zica sau ce o sa ami faca si nu stiu nici cu ce sa incep multumesc pt sfaturi

antoneta142936

acum 10 ani

Te inteleg ca ti-e greu sa te duci si ti-e frica. Dar daca stai acasa asta nu rezolva nimic. Te ascunzi in spatele degetului. Si apoi s-ar putea sa nu fie nimic grav ... niste simpli hemoroizi care se trateaza si gata. De ce sa stai cu teama si suferinta ? Fii matura si responsabila fata de tine si fata de puiul tau. Incepe prin a vedea medicul de familie ... povesteste-i lui. Si sa nu-ti fie rusine ... ei sunt obisnuiti cu asta ...vad "funduri" in fiecare zi. Hai, curaj ... fugi la doctor ...

Greta Apostol

acum 10 ani

ana21oana, eu te inteleg pentru ca prin aceeasi situatie am trecut si eu. Am evitat mult problema pana ce mi-am dat seama ca asteptarea este in dezavantajul meu si al sanatatii mele. Asa ca mi-am luat inima in dinti si am mers la doctor Ion Daniel de la spitalul universitar. A stiut sa ma calmeze, sa-mi vorbeasca si sa ma consulte si in final am gasit solutia terapeutica cea mai buna pentru mine. Si sa nu te temi de colonoscopie. Am facut si eu si se face cu o usoara anestezie locala, deci practic nu creeaza niciun disconfort.

Sanatate!