ce poate sa fie?

Hemoroizi

Postata de year1 cu 11 ani in urma.

In urma cu o jumatate de an sotului meu ia iesit in afara un hemoroid care era foarte dureros,o durere care nici nu putea sa stea in fund.Dupa un consult la dr de familie i-a pus diagnosticul hemoroizi cu fisura anala si i-a dat niste supozitoare si o crema.Dupa acest tratament hemoroidul s-a retras si nu m-ai are durere.Dar la consult cind a fost i-a facut un tuseu rectal care a fost dureros.Atunci dr a spus ca trebuie operatie.La consult dr a simtit ceva la mina.Poate sa fie vorba de polipi pe colon sau cancer?Vreau sa spun ca tot timpul nu a avut scaun cu singe,scaune diareice dar face putin constipat.Nu a facut colonscopie dar a fost trimis.Este necesara operatia?Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Colonoscopia este cea care pune diagnosticul si in functie de rezultat se decide interventia chirurgicala sau nu; exista situatii cand hemoroidul trombozeaza si poate sangera atunci cand materiile fecale au o consistenta crescuta, caz in care se poate interveni chirurgical.

Dr. Marius Fodor

acum 11 ani

Buna Ziua,
Aveti nevoie de o operatie miniinvaziva (laser) pentru rezolvarea problemei. Pentru detalii accesati site-ul www.chirurgie-drfodor.ro
Cu stima,
Dr. Marius Fodor