Ce as putea face?

Hemoroizi

Postata de Angelica Amarii cu 3 luni in urma.

Durere anuală Prezint umflatura ca un hemoroizi trombozati

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Hemoroidul trombozat este o afectiune dureroasa care apare atunci cand un cheag de sange se formeaza intr-un hemoroid. Simptomele includ durere, umflare, inrosire sau o umflatura dura pe marginea anusului.

Pentru a trata un hemoroid trombozat, sunt recomandate cateva metode:
Schimbarea obiceiurilor alimentare pentru a preveni constipatia – o dieta bogata in fibre, consumul de multa apa.
Evitarea statului pe scaun pe perioade lungi de timp
Incercarea metodelor de ameliorare a durerii acasa - bai calde de sezut sau folosirea unui pachet de gheata.
Utilizarea cremelor sau unguentelor pentru hemoroizi, disponibile la farmacie.
Administrarea de medicamente pentru durere.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii-externi-trombozati_10459
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/cum-sa-tratati-hemoroizii_10324