Bună seara ! Ce o fi scurgerea anala ?

Hemoroizi

Postata de Utilizator11705436106 cu 3 luni in urma.

De vreo 6-7luni am observat ca am niște scurgeri anale fara sângerare și nu știu din ce motiv. Mi-a ieșit un fel de buba în afară dar fără durere cam cat un bob de mazăre .Cu câțiva ani în urmă am avut și ceva episoade de sângerare după scaun (sânge roșu culoarea roșie).dar a trecut . Oare mă puteți ajuta cu un răspuns orientativ până ajung la un specialist ca am programare doar in luna martie va multumesc .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Scurgerea anala poate fi cauzata de mai multe afectiuni, inclusiv hemoroizii, fisurile anale sau diferite afectiuni ale pielii. Buba pe care o descrii poate fi un hemoroid extern. Hemoroizii externi pot dezvolta cheaguri de sange, ceea ce poate duce la o umflatura sensibila la atingere. Sangerarile dupa scaun pot fi, de asemenea, un indiciu de hemoroizi sau de fisuri anale.

Insa, este important sa retii ca acestea sunt doar posibile cauze. Singura metoda sigura de a afla cauza exacta este consultarea unui profesionist in domeniul medical. In cazul in care simptomele tale se inrautatesc sau persista, este recomandat sa cauti asistenta medicala imediata.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/cum-sa-tratati-hemoroizii_10324