Bubita rosie peste hemoroizi trombozați?

Hemoroizi

Postata de Andreea cu 11 luni in urma.

Bună! De vreo 12 zile am un hemoroid extern trombozat extrem de dureros. Ieri am observat că peste acesta s-a format o bubita asemănătoare unui coș spart, cat un bob de piper, de culoare roșie. Ar putea fi infecție sau vreo complicație?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, e posibil sa fi dezvoltat o complicatie a hemoroizilor externi trombozati, cum ar fi o infectie sau un abces. Este important sa consultati imediat un medic proctolog pentru va putea examina zona afectata si sa ofere un diagnostic precis.

Pentru a ameliora disconfortul pana la consultatie, puteti incerca urmatoarele masuri de auto-ingrijire:

Aplicati comprese calde: Puteti utiliza comprese calde (de exemplu, cu apa calda) pentru a reduce durerea si inflamatia. Aplicati compresa timp de 10-15 minute de mai multe ori pe zi.

Bai de sezut: Baile de sezut cu apa calda pot ajuta la ameliorarea disconfortului si pot promova vindecarea. Stati in apa calduta timp de aproximativ 10-15 minute de cateva ori pe zi.

Evita constipatia: Consumati o dieta echilibrata, bogata in fibre, pentru a preveni constipatia si pentru a mentine scaunele moi. Beti suficiente lichide si evitati alimentele care pot agrava simptomele, cum ar fi alimentele picante sau condimentate.

Evitati efortul excesiv: Evitati ridicarea greutatilor mari sau activitatile care pot exercita presiune suplimentara asupra zonei afectate.

Va recomandam sa va programati la un medic proctolog: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii-externi-trombozati_10459
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/cum-sa-tratati-hemoroizii_10324

Multa sanatate!