ajutor

Hemoroizi

Postata de qwertyuiop cu 12 ani in urma.

Am de cit va timp perderi de singe dupa ce am scaune, dar de citeva zile linda anus supt pele a aparut o ghem mic cam de masura unui bob de mazare de forma ovala. problema ca acest ghem imi da asa dureri ca nici nu pot sa stau sezut, sau nici nu pot sa ating zona cind fac baie ca ma doare forte tare. daca mam explicat cit de putin , cine are vre-o idee ajutatima va rog, macar cu un sfat. multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Acel ˝ghem mic de măsura unui bob de mazăre˝, cel mai probabil este un hemoroid intern sau extern adică nişte vene varicoase (inflamate sau dilatate) localizate în interiorul anusului (hemoroizii interni) sau în exteriorul anusului (hemoroizii externi).
Pentru această problemă este recomandat consultul unui medic gastroenterolog sau a unui medic proctolog din cadrul clinicilor de specialitate (cât de curând posibil deoarece pierderile de sânge reprezintă urgenţă medicală, putând conduce la complicaţii).
În orice caz pentru reducerea durerii se pot incerca urmatoarele metode:
1. efectuarea de băi de şezut (imersarea părţii dorsale într-un lighean sau cadă cu apă caldă, de mai multe ori pe zi)
2. să se utilizeze o cremă pentru hemoroizi sau supozitoare (ex: Hemorzon).
3. să se evite deshidratarea.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

in plus, pentru mai multe detalii despre hemoroizi si pasii pe care trebuie sa ii urmati, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532

va urez o zi buna

qwertyuiop

acum 12 ani

multumesc