Limfocite și Trombocite crescute la un copil de 2,6 ani?

Hemograma scazuta

Postata de Roxana T cu un an in urma.

Am făcut o hemoleucograma completa fetiței mele de 2,6 ani și dintre rezulate doar doua aveau valori în afara intervalului:
Limfocite-64,6%. (36-52%)
Trombocite(PLT)-515 10/mm3. (200-400/10/mm3)
I-am făcut aceleași analize și surorii sale de 5 ani și la fel cele doua depășeau intervalul dar doar cu puțin :
Limfocite-52,3%
Monocite-7,1%. (0-7%)
Trombocite(PLT)-478 10mm3
As dori sa știu care ar fi motivul pentru care aceste valori sunt modificate. Menționez ca a doua zi după recoltare, fetita cea mare s-a trezit cu nasul puțin infundat.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=21