Hematii in urina, 5-10 , ce inseamna , e ceva periculos ?

Hematurie sange in urina

Postata de Utilizator11699793631 cu o luna in urma.

Buna seara!
Mama mea in varsta de 70 de ani , a efectuat un sumar de urina , totul a iesit bine , in afara de hematii , unde are 5 -10.
Ultimile analize la urina , au fost efectuate in septembrie 2023.
Rezultatele au fost bune.
Analize la rinichi , sunt bune, nu are probleme.
Ureea are 55, 31.
Mama are boala cardiaca ischemica , TA gr 3.
Imi puteti spune, va rog frumos , ce inseamna aceste hematii , daca sunt periculoase ?
Mama a facut luni un rmn cerebral cu substanta de contrast , iar joi a facut analiza la urina.
Poate fi din cauza substantei de contrast?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Hematii in urina, cunoscute si sub denumirea de hematurie, reprezinta aparitia globulelor rosii in urina. Aceasta conditie poate indica diverse probleme de sanatate, precum infectii ale tractului urinar, pietre la rinichi sau afectiuni ale vezicii urinare.

Valorile mentionate de dvs. (5-10 hematii) sunt usor marite fata de normal (0-3 hematii), dar nu semnifica neaparat o situatie foarte grava. Insa, orice valoare peste normal necesita investigatii suplimentare pentru a determina cauza.

In cazul mamei dvs., daca are afectiuni cardiace si tensiune arteriala gr 3, este posibil ca acestea sa influenteze si rinichii, chiar daca analizele la rinichi au iesit bine. Ureea este usor marita, ceea ce poate indica o posibila disfunctie renala.

RMN cerebral cu substanta de contrast nu ar trebui sa influenteze analiza de urina si sa cauzeze aparitia hematiilor. Substanta de contrast este eliminata din organism prin rinichi, dar nu ar trebui sa cauzeze aparitia de hematii in urina.

Recomand consultarea unui medic urolog sau nefrolog, precum si efectuarea unor teste suplimentare, cum ar fi o analiza detaliata a urinii, un sumar de urina si eventuale teste imagistice (ecografie abdominala, CT sau RMN) pentru a identifica cauza exacta a prezentei hematiilor in urina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/hematuria-urinarea-cu-sange_610
sfatulmedicului.ro/analize/hematii-in-urina-sau-eritrocite-in-urina-hematurie_128