Cum putem ameliora ?

Hematurie sange in urina

Postata de Utilizator11720327763 cu 2 luni in urma.

Bună dimineața! Soacra mea are în tratament eliquis, dar când și când îi apare puțin sânge în urina. Analiza la urină este bună. Doza de eliquis ar putea fi cauza?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Eliquisul (apixaban) poate provoca sangerari urinare. Eliquis este un anticoagulant utilizat pentru a preveni formarea cheagurilor de sange si este frecvent prescris pentru tratamentul si prevenirea tromboembolismului venos, inclusiv tromboza venoasa profunda si embolia pulmonara, precum si pentru prevenirea accidentelor vasculare cerebrale la pacientii cu fibrilatie atriala.

Fiind un anticoagulant, Eliquisul poate creste riscul de sangerare in diferite parti ale corpului, inclusiv in tractul urinar. Sangerarea urinara (hematuria) este un efect secundar posibil si important al acestui medicament.

Daca observati sange in urina in timp ce luati Eliquis, este esential sa contactati imediat un medic. Hematuria poate indica o sangerare serioasa care necesita evaluare si tratament medical prompt. Medicul poate ajusta doza de Eliquis, poate recomanda alte investigatii pentru a determina cauza sangerarii si poate lua masuri pentru a gestiona situatia in siguranta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/hematuria-urinarea-cu-sange_610

Utilizator11720327763

acum 2 luni

Mulțumesc pentru răspuns!