Anticoagulantele (Coreflux) pot cauza aparitia sangelui in urina?

Hematurie sange in urina

Postata de Liliana cu 2 luni in urma.

Analizele la urina îmi ies bune, urocultura și examenul de urina la valori normale ,nu am nici bacterii, nici sedimente...și totuși hematiile îmi ies 50. Mentionez că am avut în decembrie și februarie 2 reprize de cistită, am luat Nolicin cate 5 zile. Ce pot sa fac? Trebuie investigații mai amănunțite? Să mă îngrijorez?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Anticoagulantele, cum ar fi Coreflux, pot cauza, intr-adevar, aparitia sangelui in urina (hematurie) ca efect secundar. Aceasta se poate intampla deoarece anticoagulantele impiedica coagularea sangelui, ceea ce poate duce la sangerari si in urina. Cu toate acestea, daca analizele la urina va ies bune si nu aveti nici bacterii, nici sedimente, cauza poate fi altundeva, nu neaparat la medicamentul anticoagulant.

Hematuria poate avea mai multe cauze, inclusiv infectii ale tractului urinar, pietre la rinichi sau anumite boli renale. Faptul ca ati avut episoade de cistita in decembrie si februarie ar putea fi relevante aici.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/hematuria-urinarea-cu-sange_610
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-apare-sange-in-urinai_19758