Durere dreaptă,stângă ?

Helicobacter pylori

Postata de Ionut cu o luna in urma.

Bună ziua,am o întrebare de vreo 6 luni mă confrunt cu niște probleme de sănătate,la început au fost groaznic,nu puteam mânca,aveam grețuri,amar în gură durere în dreapta sus,amețelii,scădere în greutate,am fost la doctor mi-am făcut analize de sânge toată,totul perfect,după mi-am făcut un CT la recomandarea gastroenterolog-ului,totul perfect în afară de o spondiloliza dar fără complicații și niște hemoroizi interni,apoi m-a trimis să fac testul din materiale fecale pentru Helicobacter și mi-a ieșit pozitiv,am urmat o schemă de tratament cu 3 antibiotice și am omorât bacteria,mi-am repetat testul și mi-a ieșit negativ,după ce mi-am terminat cu antibioticele,mi-a dat controloc și ibutin dar mi se pare total inutil acest ibutin,controlocul mă ajută să-mi potolească arsurile nu le am deloc când iau controloc,problema este ca încă am durerea aia în partea dreaptă se duce în stânga în aceasi direcție și câteodată în centrul abdomenului dar foarte rar,se localizează în partea dreaptă,durerea dispare după ce mănânc și apare iau după 2-3 ore,am și greață fără vărsături,stare de flatulență și eructații tot timpul îs sătul de ele,Nustiu ce analize să mai fac,ce să iau ce aș putea să iau Nustiu ce problemă am,și mă balonez câteodată și am o bolboroseala în abdomen și câteodată durerea și greață îmi vine cu o ora înainte să mă trezesc,pe la ora 4,la 5 mă trezesc să plec la serviciu,sunt extrem de nervos fiindcă Nustiu ce am,și am făcut analize peste analize și tot nu sm un diagnostic final,credeți ca aș putea avea ceva la duoden sau Nustiu o gastrită,de mâncat mănânc orice,și poftă de mâncare am nu ca înainte să-mi apară problemele dar am poftă de mâncare,nu consum alcool și nu fumez dar îmi place să beau o cafea pe zi,A da și parcă am un nod în gât permanent,Dacă cineva se confruntă cu aceste simptome și a găsit soluții vă rog să-mi scrieți chiar Nustiu ce să iau sau ce să mai fac,cred ca trebuie să merg și la un psiholog ca am intrat puțin in depresie din cauza asta,toată ziua numai la asta ma gândesc,și când dorm visez ceea ce am,nam mai pățit asta ceva până acum am 30 ani,și nu am mai avut probleme de sănătate,Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Situatia medicala descrisa pare destul de complexa si e foarte bine ca ai mers la medic si ai facut atatea analize.

Daca durerea persista si va afecteaza in aceasta masura, ar trebui sa nu o ignorati. Durerea dupa masa poate fi legata de diferite afectiuni, inclusiv probleme cu vezica biliara, pancreasul, ulcer gastric sau duodenal.

De asemenea, daca simtiti ca va balonati des, este posibil sa fie vorba de o anumita intoleranta alimentara. Pe langa investigatiile pe care le-ati efectuat deja, ar putea fi de ajutor sa faceti o ecografie abdominala care poate observa prezenta unor formatiuni sau afectiuni.
Daca mai suspectati probleme la nivel gastric sau intestinal, colonoscopia sau endoscopia ar putea fi si ele utile pentru o diagnosticare corecta.

Nodul pe care il simtiti in gat poate fi legat de refluxul gastroesofagian sau alte afectiuni ale esofagului, deci un control ORL poate fi, de asemenea, de ajutor.

Starea dvs. de anxietate si nervozitate este normala, mai ales ca nu stiti care este exact problema care va provoaca aceste simptome neplacute. Este posibil ca starea ta emotionala sa inrautateasca simptomele, deci discuta si despre asta cu medicul tau.

Daca simptomele se agraveaza, nu ezitati sa mergeti din nou la medic sau sa cautati si o alta opinie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie, https://www.clickmed.ro/medic/orl, https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/durerile-de-stomac-cauze-si-afectiuni-posibile_7855
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/balonarea-eructatia-si-gazele-intestinale-cum-pot-fi-evitatei_5228
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/globul-faringian-sau-senzatia-permanenta-de-nod-in-gat_17226