Gusa polinodularanetoxica ,se poate maligniza??

Gusa

Postata de Utilizator21544783578 cu 6 luni in urma.

Bună seara,
Acum un an am fost diagnosticată cu gusa polinodulara netoxica, mi s-a făcut puncție. Rezultatul punctiei a fost:
1.Nodul folicular benign(Bethesta II)
2.Nodul coloidal (Bethesta II)
În ultima luna am fost foarte răcită și am luat antibiotice recomandate de medicul de familie. După tratament am observat ca a crescut surprinzător unul din noduli, chiar nici nu se vedea,dar acum se vede.
Sunt programată la medic cam peste o luna.
Va rog sa-mi spuneți dacă rezultatul punctiei a fost cel de mai sus,se poate maligniza?
Acum 6 luni chiar îmi scăzuse vreo 2,3 mm.precizez ca cel mai mare noduli era de de 2,1 cm.
Mulțumesc, aștept sa îmi răspundeți, sunt îngrijorată!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

In general, gusa polinodulara netoxica nu este considerata a fi un factor de risc semnificativ pentru malignizare. Cu toate acestea, intr-un numar foarte mic de cazuri, nodulii pot deveni cancerigeni. Este important sa mentineti legatura cu medicul dumneavoastra si sa-l informati despre schimbarile pe care le-ati observat la nodul. Evaluarea medicala este cea mai buna modalitate de a determina daca schimbarile pe care le-ati observat ar putea fi semnificative si necesita investigatii suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/gusa-tiroidiana_9987

Utilizator21544783578

acum 6 luni

Mulțumesc pentru răspuns!Doamne ajută!