Viroza pulmonara sau Gripa

Gripa

Postata de Bogdan2321 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am 49 de ani si sambata seara (azi este marti) am inceput sa tusesc doar cand vorbeam si cu mari usturimi in piept , incepand de duminica am luat taraflu , ceaiuri calde si spre seara nurofen raceala si gripa! Starea s-a inrautatit si din cauza tusei uscate ma doare si stomacul cand tusea se produce! Am dureri musculare (febra musculara) temperatura este normala , nu transpir noaptea , am dureri doar de cap (suportabile)
Mentionez ca incepand de luni de la ora 12 am inceput sa iau Cefalexina (antibiotic) 500 mg , cate una la 6 ore dar si Nurofen raceala si gripa 2 pe zi plus Eurespal 2 pe zi!
Azi este marti ora 13 si foarte putin strea mea s-a ameliorat , cand tusesc uscat ma ustura in piept si simt cu tomacul mi se strange din cauza tusei! Ce poate fi si cat trebuie sa mai astept!

Raspunsuri (3)

LiviuVasileDaniel

acum 10 ani

Cel mai bine ar fi sa mergi la doctor!
(Asta in cazul in care nu ai fost, iar tratamentul ti l-a dat o farmacista, sau l-ai luat "dupa ureche")
Antibioticul, in special, nu se ia decat cu recomandarea medicului, asa ca.. sper sa fi fost la medic..

Insanatosire grabnica! :)

LiviuVasileDaniel

acum 10 ani

Cel mai bine ar fi sa mergi la doctor!
(Asta in cazul in care nu ai fost, iar tratamentul ti l-a dat o farmacista, sau l-ai luat "dupa ureche")
Antibioticul, in special, nu se ia decat cu recomandarea medicului, asa ca.. sper sa fi fost la medic..

Insanatosire grabnica! :)

Bogdan2321

acum 10 ani

Multumesc frumos...antibioticul l-am luat la recomandarea unui coleg
si el a avut aceiasi problema , o sa mai astept pana Joi