vaccin antigripal

Gripa

Postata de sercin cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am 46 de ani,nu sufar de nicio boala cronica ,am facut vaccin antigripal in urma cu 3 saptamani.Acum am dureri de cap,de gat,ma doare tot corpul,am varsat un lichid verzui si amar.Am luat modafen ptr ca acela il aveam in casa,acum este un pic mai bine,s-au oprit varsaturile.Este raceala sau gripa?De ce am racit daca sunt vaccinata?
O zi buna tuturor

Raspunsuri (6)

FreeStyle11

acum 10 ani

Lichidul verzui este bila.Este posibil sa aveti vreo problema la ficat si la caile biliare.Mergeti la medicul gastroenterolog si nu va tratati dupa ureche.Asa fac toti "desteptii".Este posibil sa fie de la vaccin vreo reactie la nivelul ficatului dar nu se stie exact.Daca va simtiti bine acum nu inseamna ca s-a rezolvat problema, sau poate s-a rezolvat dar mai bine mergeti si la un consult medical.

unknown_guy

acum 10 ani

Bună ziua,

Ceea ce trebuie să știți este că există diferențe între gripă și răceală, mai exact faptul că sunt cauzate de virusuri diferite iar răceala este mai frecventă, gripa fiind mai rară decât răceala.
Virusurile gripale sunt ribovirusuri (conțin ARN) și au două structuri proteice, respectiv hemaglutinină și neuraminidază. Aceste structuri proteice se modifică des, determinând apariția de tulpini virale. Ei bine, din acest motiv este posibil ca dumneavoastră să fiți din nou infectată cu un virus gripal.

Tabloul clinic al gripei: astenie, febră, cefalee (durere de cap), dureri musculare și manifestări respiratorii: tuse, strănut, rinoree (secreții nazale, nasul „curge” cum se spune pop**ar).

buna

acum 10 ani

Buna intrebare. Daca si-ar pune-o si altii si ar gandi ceva nimeni nu s-ar mai vaccina.
Crezi oare ca ai racit ?
Nu ai racit deloc, vaccinul te-a imbolnavit !.
Caci ce inseamna vaccin ? Inocularea de microbi slabiti care duce la boala sigura. Chestia cu imunizarea este strica in stele. Producatorul nu garanteaza decat ca te imbolnavesti, dar ceva legat de imunitate sau prevenire nu exista. Acum esti bolnava de pe urma vaccinului.

Lumea crede ca vaccinul e o protectie, insa nu este.
Este o boala artificiala periculoasa.

In plus, cred ca stiica gripele sunt cauzate de virusi diversi care in plus isi schimba si forma si insusirile. Insa nu se stie niciodata ce virus va aparea anul viitor. Vaccinele sunt facute cu ani inainte sa fie folosite.
De unde crezi ca ghicesc producatorii ce virus va fi in 2013 toamna ? Asta poate Dzeu poate sa stie dar producatorii nu acu cum. In plus nu le pasa daca vaccinul protejeaza pe cineva sau nu, ci doar sa le vinda.

Vaccinele gripale imbolnavesc si deci slabesc sistemul imunitar. Se face panica ca sa injecteze fraierii cu frica de gripa cu microbi manip**ati si toxine neurotoxice.

Sper ca data viitoare sa inveti din lectia asta.

Si mai intai sa te vaccinezi informeaza-te. Azi exista internet:

FreeStyle11

acum 10 ani

Vai, dar ce "geniu" esti.Ma uimesti...

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Vaccinarea antigripala nu va absolva de alte tipuri de infectii respiratorii care pot fi determinate de alte tulpini virale sau bacteriene.
Este recomandat sa consultati medicul internist pentru evaluare clinico- biologica.

ala bala

acum 10 ani

E o conceptie total gresita ideea ca daca te vaccinezi n-o sa mai racesti. Ia si citeste pe net, asta asa, pt cunostintele tale generale.