tuse seaca

Gripa

Postata de miri2509 cu 8 ani in urma.

Buna, de vreo luna tusesc, insa e o tuse seaca care se manifesta dimineata cand ma trezesc..ce poate fi? Nu am alte simptome, in timpul zilei nu prea apare. poate fi o raceala netratata?

Raspunsuri (1)

buna

acum 8 ani

buna, aceasta tuse are o cauza emotionala si anume grija/frica pt. ceva ce s-ar putea intampla (seara sau noaptea). Uneori frica se numeste si "gelozie" (frica pt. pierderea partenerului)
Apare numai dimineata din cauza ca in timpul somnului frica care afecteaza mucoasa bronhiilor dispare si dimineata corpul readuce mucoasa la forma normala. De aceea tusea este faza de reparatie dupa ce ati stat cu grija/frica pt. ceva anume. Daca dispare frica/grija, dispare si procesuld e reparatie care produce tuse.