Tuse seaca,nas fara mucozitati,sinusuri infundate?

Gripa

Postata de Utilizator21605522927 cu 3 ani in urma.

Buna ziua!

Acum 3 zile am iesit afara imbracat mai subtire,apoi seara a inceput o mica tuse,a doua zi ma dureau ochii si aveam o senzatie de ameteala.Am luat paracetamol si Nurofen raceala si gripa.A disparut ameteala,durerea ochilor,in schimb am o tuse care parca vine din plamani deoarece in anumite pozitii ale corpului apare senzatia de durere in spate.
Alte simptome
-nas uscat,dar infundat in sinusuri undeva deoarece se cunoaste si din tonusul vocii dar si din faptul ca este o senzatie ca ar fi infundat undeva in jos.Tonusul vocii actual esteca si acum as vorbi pe nas.
Alte simptome nu am!
Este deranjanta tusea asta,care nu este eprmanenta ci pot tusi de 5 ori in 30-50 minute,insa este o senzatie ca si cum te-ar gadial ceva la plamani.

Ce recomandati sa iau pentru ameliorarea s ieventual stoparea simptomelor?

Raspunsuri (1)

Constantin Iordache

acum un an

Buna ziua, exact la fel am făcut și eu.. Am ieșit afară îmbrăcat mai subțire, am stat...cam 45 min.
A doua zi am avut aceleași simptome.
Ar putea să ne răspundă un doctor, cu ceva sfaturi pentru un tratament ?