tuse seaca, apoi productiva de 3 saptamani?

Gripa

Postata de Aurelia8759389 cu 12 ani in urma.

avem 3 sapt de tratament si am avut stodal, apoi fluidol, fluimucil, cate 3 zule cionsecutiv de aerosoli cu adrenalina si ser, acc pauza intre ele de 20 minute; nu i-a trecut, de sambata i-am luat mucosolva junior si a inceput sa produca tuse, dar nu tot timpul tuseste, si culmea din cauza secretiilor se aude un harjait in spate, sau cand respira si are gurita deschisa un suierat. cam ce ar putea sa fie?
medicul ei de famile nu ne da tratamentul care tyrebuie? Mentionez ca nu mi-a facut febra de loc in saptamanile astea, si nu ii merge cu absolut nimic. antibiotic nu a vrut sa ii dea pt ca nu prezinta infectie. o sa ma duc la spital si s aii fac o radiografie pt a fii linistiti ca nu are ceva la plamani,

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tusea şi secreţiile respiratorii pot persista după o răceală, până la şase săptămâni. Pentru a uşura eliminarea secreţiilor este importantă o bună hidratare. Dacă simptomele descrise de d-vs se prelungesc mai mult de şase săptămâni ar fi indicată efectuarea unei radiografii

Aurelia8759389

acum 12 ani

nu avem probleme la acest capitol, manaca foarte bine, si este hidratata foarte bine, si cu apa si ceai. dar nu prea vreau sa mai astept atat timp si totusi consider ca ar trebui sa ii fac o radiografie. Ma tem sa nu aiba simptomele sa duca la astm, pt no ne tratam anul trecut la Dr Srtanciu de la spitalul Budimex, si tratamentul nostru era mereu cu sirpo de coacaze, cu ventolin si flixotide inhalator. din cate stiu astea sunt pentru cei cu astm.dar urmand cu ele, si cu aerosoli, am scapat de raceala in 10 zile, caci atat tine tratamentul.
va multumesc pt raspuns

Iuliana T.

acum 8 ani

Poate fi un început de bronșită.Mergi la alergolog bun

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Si eu recomand sa mergeti la un medic. Eu am reusit sa tratez tusea cu sirop Prospan si sunt foarte multumita de el, apropo l-am luat la rcomandarea medicului cind eram disperata deja de tusea care parea ca nu mai are sfirsit.