Tbc

Gripa

Postata de coropisnitza cu 12 ani in urma.

Buna ziua/seara,

De aproximativ 3- 4 saptamani am o tuse destul de urata , este o tuse seaca si cand incep sa tusesc pana nu mai am aer ... nu am avut febra .. nu mi-a curs nasu nimic ba mai mult am facut si o radiografie in care mi sa spus ca e doar arborele pulmonar ( parca ) inflamat .. pulmonar mi sa spus ca nu se aude nimic ... sunt un pic panicat deoarece am si un junghi intercostal in partea dreapta si .. este unul din efectele TBC-ului ...

Astept un sfat !!!

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

junghiul intercostal nu este un semn/simptom al tuberculozei pulmonare, daca doriti, cel mult ar fi un semn care ridica suspiciunea unei pneumonii impreuna cu alte simptome. in afara de radiografie ati mai facut si alte analize?
ne-ati putea scrie si ce diagnostic ati primit de la medicul unde ati fost investigata? ati primit si un tratament? alte medicamente mai utilizati? in afara de tusea seaca ati mai avut si alte simptome?

va urez o zi buna

coropisnitza

acum 12 ani

Buna ziua,

Am urmat doua tratamente sincer sa fiu primu nu mai stiu exact ce contine stiu ca una dintre pastile era eurespal dar nu a avut efect si am fost la un alt medic care mi-a dat un tratament cu antibiotic ciprinol , nurofen raceala si gripa , paracetamol si acc dar nici acesta nu a avut prea mari "performante" de doua zile am luat ketotifen si parca imi este mai bine dar dupa cum am spus si in post-ul trecut este o tuse foarte enervanta deoarece cand incep sa tusesc ma oresc destul de greu ...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

daca doriti sa cititi mai multe informatii despre tuberculoza, puteti accesa acest articol: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/tuberculoza_2534

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând, în cazul d-vs, ar trebui excluse eventualele probleme gastroenterologice şi în sfera ORL, prin consultul unor medici gastroenterolog respectiv ORL-ist. Dacă tusea persistă mai mult de o lună şi jumătate ar fi recomandată efectuarea unei bronhoscopii

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Andreea

acum un an

Bună ziua am făcut un CT toracic și din concluzie a ieșit: Cavități pulmonare drepte și infiltrate miliare (bilateral),cu aspect de TBC cu caracter cronic acutizat.Adenopatii mediastinale și hilare.Pare un TBC grav?

Irina

acum 4 luni

Ati luat tratament?cum mai sunteti?