Sa fie raceala?

Gripa

Postata de adriana8423599 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Ma ustura gatul,subfebrilitate,frisoane,uneori tuse,oboseala.Oare sa fie raceala sau altceva?Nu am luat nimic in afara de miere cu propolis.Dureaza de o saptamana.Ar trebui sa i-au medicamente sau o sa treaca de la sine?Starea generala nu e foarte alterata.Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
Simptomatologia pledează pentru o răceală sezonieră !
Faceţi niste inhalaţii cu aburi din apa fiartă cu ceai de muţeţel(capul acoperit cu un prosop ) acesti aburi decongestionează mucoasa căilor respiratorii şi acţiozează asupra tusei ; asociaţi fie paracetamol fie ibuprofen şi ceaiuri fierbinţi, îndulcite cu miere . Antibiotic nu este cazul,
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

adriana8423599

acum 13 ani

Multumesc,mult.