nu mai trece raceala

Gripa

Postata de zizin cu 13 ani in urma.

sunt racita de aproximativ 6-7 saptamani(fara sa exagerez) si simt ca nu mai scap niciodata. am luat o multime de medicamente pentru raceala si gripa,de la cele mai banale la cele foarte scumpe. o zi ma lasa,apoi o iau de la capat si ma trezesc foarte bolnava. de respirat normal...nici nu mai stiu cum este. si am o tuse uscata ce nu ma lasa sa dorm noaptea. as vrea un sfat,nu stiu ce medicamente sa mai iau,cum sa procedez. am fost la medic si mi-a dat un spray de nas exagerat de scump si vitamina c,care nu m-au ajutat cu nimic. aveti vreo sugestie??? multumesc si va doresc multa sanatate!

Raspunsuri (8)

Dr. Manuela Magdau

acum 13 ani

Mergeti sa faceti o radiografie pulmonara. Daca imaginea este normala , atunci incercati sa luati de tuse Baraka 450 3x1cps/zi, un antialergic (de ex. Aerius 1 tb/zi) minim 2 sapt. plus, desigur antiinflamatoare. Antibiotic ar fi necesar daca faceti si febra sau aveti expectoratie purulenta, dar daca este doar tuse seaca, incercati fara antibiotic. Daca situatia treneaza trebuie sa mergeti la pneumolog.

sanatate

acum 13 ani

Reveniti dupa radiografie, s-ar putea sa fie mai grav decat pare.

dumytru

acum 12 ani

BUNA-ZIUA doamna doctor e adevarat ca la pacientii cu tbc dupa terminare nu e tocmai ok sa se faca vestitul antibiotic pneumococic si de ce care ar fi motivul sau din contra este indicat asa ceva si unde se poate gasi,cum il facem doar la recomandarea medicului pneumoftiziolog?multumesc mult

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Daca ati avut TBC pulmonara si acum e vindecata, puteti sa faceti vaccinul. Aceste doua lucruri nu au legatura directa. Totusi, vaccinul antipneumococic merita facut la cei cu boli cronice pulmonare sau de alta natura, batrani, persoane cu imunitate sp***a etc. Nu prea merita sa-l faca toata lumea. Daca ati avut TBC pulmonara nu este acesta, singur, un motiv, doar daca ati ramas cu sechele importante si va "raciti" frecvent.
Cel mai bine este, intr-adevar, sa cereti sfatul unui pneumolog.
PS- nu este vorba deci de "antibiotic pneumococic", ci de vaccin antipneumococic!

Renata

acum 9 ani

Buna!
Sunt racita cam de 5 saptamani . Am fost la medic ,iar apoi am luat medicamentele recomandate dar tot nu mi-a trecut. Am nasul infundat si o tuse seaca dar foarte rara. Mi-ati putea ofri un sfat?
Multumesc anticipat !

GuestUser

acum 8 ani

Am luat o raceala de la un coleg de trei ani si am liat tot felu de medicamente si tot racita sint mai ales dimineata va rog dai spuneti ce sa fac

apahidean iulia maria

acum 8 ani

Din ate stiu eu raceala nu se ia.gipa se ia.ce fel de simptone ai?

chiru catalina

acum 7 ani

De 3 ani ma chinui cu o răceală, prezentând următoarele simptome: Stranu si curs nasul. Nu m-am simt niciodată in perioada asta de timp rau,dar am momente,in principal dimineata,in care stranut fara întrerupere si cate 1-2 min. La ce tip de doctor sa mă duc?

Va multumesc!