Gripa si raceala

Gripa

Postata de ElenaT261 cu 10 ani in urma.

Buna!
Saptamana trecuta am racit puternic si am luat o pauza. Luni imi trecuse dar nu complet(o tuse din cand in cand) dar marti a revenit din forta raceala si a trebuit sa iau din nou antibiotice (le-am luat si in prima "tura").
Vreau sa va intreb daca se poate intampla ceva rau stiind ca am racit de 2 ori Consecutiv....plus ca am si bacul si nu-mi permit sa ma duc racita :(((

Raspunsuri (2)

Dr. Diana Enachescu

acum 10 ani

Faptul ca ai racit de 2 ori inseamna ca ai imunitatea scazuta. Iti recomand sa consumi cat mai multe fructe bogate in vitamina C sau vitamina C comprimate astfel incat sa nu mai ai probleme cu racelile. Eventual poti sa iei un supliment pentru stimularea imunitatii fie pe baza de echinaceea sau preparate gen Esberitox, Septilin, Baraka. Daca fumezi atunci aceasta poate fi o cauza a racelilor repetate.

ilona

acum 10 ani

Eu am avut gripa si gatul umflat ...am luat vitamina C alcalina forte si mi-a trecut raceala in timp record: 2 zile!..e drept ca am luat cate 5g de 3 ori pe zi , mai mult decat in prospect , dar a fost super