Gripa porcina

Gripa

Postata de comentarii utilizatori cu 14 ani in urma.

cum se poate transmite?

Raspunsuri (3)

acum 14 ani

cum se poate transmite?

raluca

acum 14 ani

Ai perfecta dreptate, dar ce sa-i faci, doar traim in Romania....Pe curand

Maria C

acum 14 ani

Citat:
cum se poate transmite?

Buna Lara,
Sa-ti spun despre gripa porcina cum se poate transmite. Ea se poate transmite in doua moduri. In primul rand, in urma contactului cu porci contaminati sau a contactului cu elemente de ambient contaminate cu acest virus.
In al doilea rand, prin contactul cu o persoana infectata cu virusul gripei porcine. Cazuri de contaminare de la om la om au fost de asemenea documentate si se crede ca mecanismul este acelasi ca in cazul gripei sezoniere.
In prezent, se considera ca gripa se raspandeste in special de la om la om prin tuse ori stranutul persoanelor infectate. Deci ai mare grija sa tii tot timpul mana la gura cand tusesti sau sa ai tot timpul la tine o batista cand stranuti. Sper ca ti-am putut fii de folos! Numai bine