Gripa, Bronsita sau ce?

Gripa Inflamatii

Postata de Roxana250108073 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, la mijlocul lui ianuarie am fost racita(aveam febra, ma durea gatul, aveam amigdale marite) si am luat tratament adecvat-paracetamol, fervex, strepsils. Dupa nici o saptamana am inceput sa tusesc sec si ma durea pieptul si spatele tot in zona toracica. Am vorbit cu un medic si mi-a spus ca poate am facut bronsita si mi-a dat tratament Eritromicina + nistatina, nurofen raceala si grija, ACC 600. dupa 2-3 zile de tratament am inceput sa stranut foarte des si sa-mi curga nasul(lichid incolor, apos). Mi-a spus(acelasi doctor ca probabil am facut alergie la eritromicina si mi-a dat Aerus, am intrerupt tratamentul cu antibiotic, am continuat cu restul. Si mi-au trecut toate. Dupa o saptamana am inceput sa tusesc iar( tot asa sec, cateodata eruptiv, inecacios). A inceput iar sa ma doara in piept si daca tusesc mai tare, parca tusesc direct din plamani.Acum iau BIOTUSS, cefalexin 500, nurofen raceala si gripa, vit C. Dupa 1 zi de tratament iar am inceput sa stranut si sa imi curga nasul. NU mai stiu ce sa fac,Va rog ajutati-ma cu un sfat. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (13)

Roxana250108073

acum 13 ani

Later edit: Nu eram alergica la nici un antibiotic pana acum

Carpe Diem

acum 13 ani

Medicul cu care ai vrb ce specialitate are de ti-a pus diagnostic " poate ai bronsita"?!!!
Eu te sfatuiesc sa mergi la control la un bronho-pneumolog, cel mai simplu la policlinica/spitalul tbc din orasul tau si poate ar fi bine sa-ti faci si un test pt alergie la un alergolog.

Roxana

acum 13 ani

nu ma consultase, vorbisem cu el la telefon.Nu era in localitate. e medic de familie foarte bun

Medic Epuran

acum 13 ani

Probabil este vorba despre o rino-sinuzită, dar ar fi indicată efectuarea unui control ORL şi a unei radiografii pulmonare

Carpe Diem

acum 13 ani

Nu inteleg cum poate un medic sa "prescrie " tratamentul telefonic, mai ales daca spui ca e bun, oricine iti poate confirma ca nu se poate face o consultatie reala si precisa fara a vedea pacientul. Scuze, dar stiu un caz in care medicul de familie/pediatru a " prescris" telefonic unor parinti antibiotic bebelusului....... nu iti spun ce tragedie a iesit.
Daca nu e in oras, trebuie mers la un alt medic, sigur are pe cineva sa-l inlocuiasca.

Adriana

acum 13 ani

acum 1 saptamana am iesit afara dupa ce facusem dush....am racit ingrozitor..greseala mea...febra...frisoane...dureri de dantura...s au dus cu tera flu si ceva ceaiuri...imediat a aparut o tuse seaca...care acum expectoreaza si ma ustura pieptul in zona toracica ingrozitor...deja iau bioparox si eritromicina..dar n au mare efect...un sfat va rog?

Roxana250108073

acum 13 ani

eu am fost la raze, nu am avut nimic la plamani si m-am dus la medic si mi-a spus ca am bronsita mai veche, mi-a dat mai multe medicamente, du-te la medic, iti prescrie el ce sa iei. Pe langa,eu mi-am facut tratamentul cu ridiche neagra, a functionat, a devenit tuse expectoranta.

Adriana

acum 13 ani

Am facut si chestia cu ridichea si intr adevar expectoreaza...dar inca doare foarte tare partea stanga a toracelui cand tusesc...oricum observ ca se amelioreaza...

Andreea

acum 13 ani

Buna seara!

Si eu, la momentul actual, m-am pricopsit cu febra +38, imi curge nasul, tusesc sec (tusea tine de vreo 2 saptamani) si ma doare in gat. Eu am si o sinuzita cronica de vreun an incoace. Si imi fac sapalaturi nazale in fiecare seara cu apa calduta + apa de sare + bicarbonat des sodiu. Am tot crezut ca e de la sinuzita, dar aparand si febra astazi...deja e ceva mai mult. De vreo 2-3 saptamani iau des vit C, faringosept si beau multe ceaiuri de plante cu lamaie. Doar de astazi am inceput pe paracetamol si picaturi ser efedrinat. Dupa toate simptomele acestea cam cu ce boala seamana? Incerc sa ajung luni la doctorul de familie. Dar pana atunci poate aflu un tratament potrivit. Va multumesc.

Andreea

acum 13 ani

Rectific: spalaturi cu apa calduta + SARE DE MARE + bicarbonat de sodiu.

alin

acum 11 ani

Acum dupa un an cum ,,esti ai reusit sa te tratezi? ....Ce aveai pana la urma ??

zeus

acum 11 ani

cred ca a murit!

Ionut

acum 10 ani

Buna Ziua,
Am si eu o rugăminte de trei zile tushesc rău si m-a doare in capul pieptului si spatele ... Si din când in când mai am flegma galbena si urata(nu tot timpul)
Problema mea e ca sunt in America si nu am asigurare medicală ....deci nu știu unde as putea sa vad un dr.
Mai am de când am venit aici niște cefalexin 500 problema mea e ca nu vreau sa le i-au așa de capul meu
Puteți sa îmi ziceți dacă sa i-au si in ce interval de timp?
Va multumesc...