Fetita mea tuseste

Gripa

Postata de mihaela60121657 cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 2 ani si 9 luni. in momentul de fata are varicela, dar e aproape gata, ca incep sa se usuce bubitele. PRoblema mea e ca tuseste foarte tare si nu-i trece: ii dau Ibalgin Baby, Eurespal, i-am dat si sirop cu propolis si miere si vitamina C, dar tot tuseste. Vreau sa intreb ceva: mai demult, cand am mers la pediatru, mi-a dat printre alte medicamente si Cedax, dar la vremea respectiva nu i l-am dat fiindca i-a trecut fara acest antibiotic si nici n-am vrut sa-i dau antibiotic, la o varsta atat de mica. As vrea sa stiu daca pot sa i-l dau acum sau se da doar daca o vede medicul si spune el ca da ? adevarul e ca pe prospect scrie clar ca trebuie intrebat medicul, dar daca medicul i l-a prescris cand era mai mica, nu poate sa-i faca bine si acum? As vrea sa-l incerc, ca vad ca cu altceva nu trece.

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă tusea nu este însoţită şi de prezenţa secreţiilor purulente sau febră nu se recomandă administrare de antibiotic, administrându-se doar antitusive

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna ziua.
Va sfatuiesc sa solicitati medicului de familie sa examineze fetita. Pana atunci, Eurespal sirop poate fi de ajutor administrat in doza de 1-2 ml/kg/zi (exemplu: la copil cu greutatea de 15 kg se recomanda minimum 3x5 ml/zi, maximum 3x10 ml/zi).
Administrati copilului lichide (ceai, apa plata, sucuri naturale, supa), fructe pt. o hidratare corespunzatoare si evitati temperatura ambientala excesiva.
Sanatate!

marta

acum 11 ani

eu i-am mai dat si sirop de muguri de pin; pentru tuse nu i-am dat niciodata antibiotic; si eu sunt de parere ca nu trebuie sa-i dai copilului antibiotic decat daca medicul il recomanda; si medicul pediatru la care am fost la clinica Medsana ne-a spus acelasi lucru.

mihaela

acum 11 ani

eu am un baietel de 9 luni si tuseste iam dat endromed ia trecut un pic dar acum tuseste iar. are un fel de pleava in gat cand tuseste. ce sai mai dau?