febra

Gripa

Postata de membru285810 cu 9 ani in urma.

buna seara.am si eu o intrebare ,fetita mea de 6 ani are febra 39 2 aproape toata ziua,iam dat paracetamol si nu o scazut iam dat acid acetil,si frectie cu atet si tot nui scade ,,ce pot sa mai fac?

Raspunsuri (2)

aspen

acum 9 ani

Baie cu apa calduta, turnand apa pe capul, umerii si spatele ei. Apa sa fie doar pe fundul cazii, vreo 15cm, nu pana sus ca la o baie normala. Atentie ca apa sa nu fie rece, ca daca incepe fata sa dardaie, nu e bine, ca obtii exact efectul opus, de crestere a temperaturii.

Maria

acum 9 ani

buna! febra pe care o are fetita ta este destul de mare si trebuie
sa intervii rapid, zic eu. in cazuri de-astea eu i-am dat baiatului meu
nurofen pentru copii, are efect antitermic si scade destul de repede febra,
in aproximativ 15-30 de minute de la administrare. mai multe info gasesti in
prospect, ca sa stii in ce cantitate sa-i administrezi medicamentul - adica
in functie de varsta si de greutatea ei. Dar eu zic ca daca-i dai nurofen ar
trebui sa ii scada febra ...totusi, daca febra mare reapare, mai bine
consulti si medicul ca sa stii exact de la ce este. succes si multa
sanatate!