febra

Gripa

Postata de banutzu2003 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Sunt mai bine de 15 anu de cand nu am mai facut febra. Este normal acest lucru? atunci cand sunt racit duc raceala pe picioare 2-3 zile dupa care pur si simplu nu ma mai pot misca din pat alte 3-6 zile, corpul imi este vlaguit de orice fel de energie. Medicamente iau abia dupa ce ma gandesc de cateva ori si acelea doar in cantitai infime, primele 2-3 doze.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Febra apare ca raspuns al sistemului imun la factori declansatori numiti pirogeni; acestia activeaza hipotalamusul ( parte a creierului uman) care este responsabil de reglarea temperaturii corpului.
Asadar, lipsa febrei in timpul infectiilor pune problema deficientei sistemului imun, febra fiind o forma de aparare impotriva infectiei. Acest lucru se intampla la persoanele imunodeprimate ( aparare imunitara scazuta).
Ar fi recomandat sa faceti investigatii pe linia aceasta, incepand cu efectuarea unei imunograme.