Febra fara alte simptome

Gripa Febra Febra hemoragica

Postata de eugenfx cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
De 3-4 zile am febra intre 37.3-38.8.
Alte simptome sunt durere de cap, ceafa, muschi. Nu tusesc si nici nu ma doare in gat
Am fost la urgenta, si mi-au facut radiografie la plamani , test de sange si de urina.
Mi-au spus ca am o viroza respiratorie si mi s-a dat paracetamol, nurofen de 3 ori pe zi, vitamina C si un antibiotic Avelox (moxifoxacina) 1 pe zi 7 zile.
Insa m-am ingrozit de cate contraindicatii are. Mie sa nu mi se faca si mai rau de la el mai ales ca ma stiu cu ceva probleme cardiace.
L-am inlocuit cu Augumentin, acum sunt la a doua pastila si febra nu ma lasa.
Daca nu scade febra de la Augumentin ce sa fac ?

Raspunsuri (9)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Tratamentul prescris de catre medicul care v-a examinat este bun ,dar vindecarea cere timp. Nu antibioticul scade febra ci antitermicele si evolutia spre vindecare .
Noi , pe forum acordam sfaturi si numai in anumite limite tratament, deoarece, nu avem posibilitatea sa examinam pacientul . Schimbarea antibioticului ,de catre D-voastra nu este rea deoarece actiunea lor este cam aceeasi si nici unul nici cel prescris nu dauneaza inimii.
Sanatate Dr Emil Otesteanu

eugenfx

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns, cel putin Augumentin am mai luat, Aveloxul este ceva nou, si in instructiuni scrie ca se ia doar dupa ce tratamentul cu alte antibiotice a esuat.

eugenfx

acum 13 ani

acum sunt in a cincea zi de febra.. in ziua 4 zi 5 febra a scazut de la 38.5 la 37.3-37.8 .. este normal sa tina asa mult ?

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Important este ca febra a scazut ! aceasta subfebrilitate poate sa mai dureze cateva zile .La nevoie se mai poate prelungi tratamentul cu augmentin fara nici o problema

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

eugenfx

acum 13 ani

in a sasea zi de cand a inceput febra, m-am simtit mai bine, n-am mai avut febra, maxim 37.1 , acu a saptea zi, ma simt foarte bine. continui cu antibioticul pana termin cele 7 zile.

ina

acum 12 ani

copilul meu a facut febra 39.2 dupa care a avut cam 6 scaune mai moi,am sunat medicul de fam si mi-a spus ca este o boala diareica.i-am dat cedax 5 zile si debridat.la 3 zile dupa ce am terminat cedax-ul mi-a facut iar febra 3 zile 38.1-38.6,am faost cu ea sa-i fac analize sa vad de la ce este.i-am facut analizele si nu are nimic,nu infectie urinara ,nu rosu in gat,nu racita la plamani ne-am externat si ne-a dat ca tratament ospamox si tantum verde dar nu au stiut sa-mi spuna de la ce a fost febra.acum am terminat tratamentul si astept sa vad daca mai face febra.sunt disperata nu stiu ce poate sa aibe

ancuta mustea

acum 11 ani

buna! ajutatine va rog... fetita mea are febra 37-37,4 cind se ridica o doare capu, am trecut mai multe analize si nu ii gaseste nimic , dar ea deacum are vreo 2 luni de cind are aceasta problema, nustiu la cine sa ma mai adresez deacum sai dau de vriun leac .

Florentina

acum 8 ani

Buna seara!

La fel ca doamna care va scria mai sus, si eu fac febra de vreo cateva zile, fara alte simptome semnificative, in afara de durerea de cap. Am avut o ureche infundata, credeam ca are vreo legatura, dar medicul ORL care m-a consultat nu a gasit semne de infectie in sfera ORL si, la fel, suspecta o viroza. Problema este ca nu am luat niciun antibiotic, doar antitermice, dar dupa circa 7-8 ore, febra reapare, intre 38,2-39,1. Ce as putea face in continuare? Va multumesc!