Febra 37 37,5

Gripa Ebola

Postata de Diav cu 13 ani in urma.

De 17 zile am febra intre 37 - 37,5 dupamasa si seara. Sunt putin ametit si mai tusesc dar foarte rar, Am luat la inceput Nurofen vreo 4 zile, Ciprifoxacilin(nu mai tin minte exact numele)4 zile apoi Augumentin 5 zile. Se pare ca nici unul din ele nu si-au facut efectul. Febra persista dupamasa si seara, dimineata nu am febra. Am facut si radiografie la plamani si se pare ca totul e OK.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

ochi negri

acum 13 ani

In primul rand trebuie sa stii ca antibioticele se iau doar la indicatia medicului,si cel putin 7 zile.Dar pentru asta trebuia sa te vada un medic,sa-ti faci si ceva analize(daca ai facut radiografia la plamani,nu ti-ai facut si un sumar de urina,macar?)Poate ai o sinuzita dar trebuie sa fii sigur ce ai,numai asa vei putea face un tratament eficient.Febra e clar ca vine de undeva,dar nu lua antibiotice doar sa fie,mai rau faci,crede-ma.

Diav

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns.

Medicul de familie mi-a prescris antibioticele, stiam si eu ca scad imunitatea si nu sunt recomandate la raceala sau gripa. Am uitat sa spun ca si tatal meu are aceleasi simptome ca si mine de vreo 2 saptamani. Urmeaza sa fac si sumarul de urina.

GEORGE

acum 12 ani

IN ACEST INTERVAL DE 17 ZILE NU AI AVUT SI PUSEE DE FEBRA MARITA? HEMOGRAMA CUM A IESIT? AVEAI SI ALTE SIMPTOME? EX:TUSE DURERI IN PIEPT?