dupa gripa,ameteala,confuzie

Gripa

Postata de Costinelll cu 12 ani in urma.

Bun,m-am trezit dimineata cu un ganglion inflamat sub gat,ma durea destul de tare.pe parcursul zilei am nceput sa am temperatura,ajungand sa am seara 39.2.paritnii mi-au facut inpachetare cu otet .a doua zi am inceput sa am ameteli,sa fiu confuz,sa nu fiu atent la cei din jur.am luat primele zile Zinat acum iau amoxicilina dar aceasta stare nu-mi trece.n-am pofta de mancare absolut deloc.mentionez ca am 16 ani si 7 luni.nu stiu ce sa fac.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ganglonul inflamat si marit din zona gatului impreuna cu febra peste 39 grade ,la care deobicei se asociaza stare generala alterata, pledeaza pentru un proces infectios la amigdale ( probabil purulent a), deci continuati tratamentul ( ar fi necesar si un consult la ORL.)

sari

acum 12 ani

Mergi la un medic bun, si pe viitor nu mai lua antibiotice din proprie initiativa, iti va obisnui organismul la antibiotice si nici nu stii daca isi va face efectul.
Cauta sa consumi si alimente care ajuta ca cresterea imunitatii, sunt multe. Ceapa ,usturoiul, mierea, lamaia, ceaiuri, si plantele aromatice, busuioc, menta, apoi varza, poti sa o folosesti si extern sa impachetezi zona gatului cu frunze de varza, va absorbi din infectie si inflamatie