Cum sa scap de o raceala care ma tine de 6 saptamani?

Gripa Amigdalita Febra Febra cu dureri Raceala Tuse
+3
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1494528655 cu 6 ani in urma.

De aprox 6 saptamani sunt tot răcită. Am fost la medicul de familie cu amigdalita purulenta, febra si infecție urinara. Mi-a prescris Zynnat 5 zile, antiinflamator pentru febra si durere de gat, vitamina C de 1000, comprimate de supt. După 4 zile, febra nu mi-a scazut decât foarte puțin ( de la 39.5 la 38.9), am mers la urgente. Acolo m-au tratat cu indiferență, aveam dureri mari la mictiune, febra, dureri in tot corpul si in special de cap. Deja simteam ca halucinez. si mi-au zis sa intrerup zynnat-ul, si sa iau Avelox, 1 pe zi, timp de 5 zile. Mi-am distrus flora intestinala, sa nu mai zic de cea vaginala. Degeaba am luat si antifungic pe durata tratamentului cu antibiotice( flucovil) si probiotic (linex).
Singura ameliorare a fost ca nu ma mai durea gâtul atât de tare după 3 zile de avelox, însă durerile la mictiune erau groaznice. Ma întorc la urgente, aceeasi indiferența. Mi se spune sa întrerup Avelox si sa iau nolicin pentru infecția urinara.
TOATE ASTEA FARA O UROCULTURA, EXUDAT FARINGIAN, ANTIBIOGRAMA.
Infecția urinara a trecut si ea, însă mi a recidivat răceala ( usturime in gat, raguseala, nas înfundat,tuse convulsivă). Am incercat cu vit C, eurespal, paracetamol. Ma simt tot mai rau.
Ce teste as putea sa imi fac acum sa vad exact ce am ? Urocultura, exsudat faringian si eventual de imunologie (sange)? La medicul de familie nu pot sa ajung pt ca e mereu super aglomerat, si nu face altceva decât să îmi prescrie din nou antibiotice.
Multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/raceala-gripa-si-alergia-diferentele-dintre-ele-si-tratamentul-corect_13713