ce poate fi? raceala, viroza, gripa?

Gripa

Postata de CONSTANTIN13106091 cu 14 ani in urma.

buna ziua
am o stare foarte dubioasa, simt ca am febra la nivelul fetei, am nas infundat in alternanta cu secretiile apoase nazale, simt o stare febrila, am extremitatile membrelor reci, temperaturile masurate cu termometrul, variaza intre 36 si 37.1 grade, transpir numai putin in cursul noptii dar sunt bine imbracat si sub plapuma.
iau tratament cu modafen, cu coldrex maxigrip si picaturi nazale, de doua zile cu injectare de Polidin (cate 2 fiole pe zi, in aceeasi seringa)dar inca nu simt nici un remediu. Ce este de facut? va rog raspuns urgent.

Raspunsuri (13)

simona

acum 14 ani

daca ai probleme cu circulatia e normal sa ai extremitatile reci, asa mi se intampla si mie, trebuie sa treaca mult peste 38 temperatura pt a simti la maini si picioarea(asa e la mine)
Temperatura este aproape normala, depinde unde o iei si cu ce fel de termometru

CONSTANTIN13106091

acum 14 ani

temperatura o iau cu termometru clasic, cu mercur, pe care il aplic in zona de sub brat.

otilia

acum 14 ani

Ai avut contact cu persoane suspecte de gripa mult mediatizata?
Ca sa stai linistit poti merge sa faci cateva investigatii.

CONSTANTIN13

acum 14 ani

nu, nu cunosc persoane care sa fi fost in focare de gripa care sa revina in localitatea in care locuiesc si care sa aiba probleme de sanatate.

andrei

acum 14 ani

sa ti-o ei tu anp***atemperatura.

Utilizator21585560919

acum 4 ani

buna ziua, fetitei, ii iau temperatura rectal cu termometrul FLEX TEMP SMART de la OMRON si la nivelul fruntii cu termometrul GT 720, cand are febra! asa imi dau seama ce trebuie sa fac in cazul in care temperatura ii creste! Ambele sunt termometre foarte precise care citesc valoarea exacta a temperaturii!

himalaya

acum 14 ani

Pentru prevenirea afectiunilor gripale intariti-va sistemul imunitar prin consumul regulat de vitamine si produse naturiste.

daniela munteanu

acum 14 ani

buna seara.....sunt o "dezghetzata"...nu stiu ,daca voi fi inca un caz de mult mediatizata gripa porcina,dar bine nu stau deloc....febra 38-39,dureri musculare,dureri renale cu usturimi la urinare,nas infundat ,dureri de cap ,ameteli si senzatii de voma,usturime si durere in gat....in plus sufar de hipetrensiune arteriala de gradul IV si feocromocitom....am incercat cu clodrex maxgrip,vitamina C...si nu stiu ce sa mai fac ...

nicu

acum 14 ani

luati paracetamol sinus+ algocalmin+ flomilid

alina doljanu

acum 14 ani

la medic de urgenta

tani re

acum 14 ani

ma simt cam ciudat am nas infundat moleseala si o tuse foarte rea ce poate fi .

daIana

acum 14 ani

buna ziua ,de 2 zile iau antibiotic augmentin pt.infectie in gat(am foarte des probleme cu gatul ,cum vine frigul gata imedit fac infectie in gat),tusesc am avut si temperatura ,transpir dar a fost o simpla viroza nu?Nu am intrat in contact cu persoane bolnave.Multumesc

CONSTANTIN13

acum 14 ani

daca nu ai probleme cu amigdalita atunci cred ca e nevoie sa iei legatura cu un medic epidemiolog, deoarece virusul gripal se instaleaza de obicei la nivelul laringelui de unde afecteaza restul cailor respiratorii.