ce boala am?

Gripa

Postata de mada.pahontu cu 13 ani in urma.

buna ziua. anul acesta am fost la mare, de unde am venit cu insolatie si cu sinuzita. m-am tratat o saptamana cu augmentin. au trecut 3 saptamani de atunci si inca ma doare capul, am frisoane noaptea, fac febra aproape in fiecare zi (mai ales cand dorm) si ma doare in gat. nu stiu ce boala as putea sa am. cand fac febra iau paracetamol si imi trece imediat, dar a doua zi am din nou. nu vreau sa ma duc la spital pentru ca mi-e frica sa nu iau alte boli :| astept raspunsul dumneavoastra. multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Mada, Bună ziua,
După cum spui ,te deranjează : febra intermitentă , durerile în gât , frisoane şi cefalee ! Toate pledează pentru un focar de infecţie cu localizare în regiunea faringo amigdaliană. În antecedente o sinuzită deasemeni .
După un consult la ORL ,faceţi tratament antiinfecţios oral şi un spray pentru faringe şi nazal. Paracetamolul are acţiune antitermică ( de scurtă durată ) dar nu vindecă focarul- probabil localizat în criptele amigdalelor. Cefaleea va ceda odată cu febra Cu sănătate Dr Emil Otesteanu

sari

acum 13 ani

Asa am patit si eu cu fiul meu cand am venit de la Baile Felix. Am mers cu el la medicul de familie si a trecut pe injectii, la 6 ore, cam 4 zile, dupa care si fiica mea la fel. Au luat un virus rezistent, a cedat numai la un antibiotic puternic si administrat injectabil.
Dute la medicul de familie si te vei vindeca.