antibioticele si vaccinul antigripal ah1n1

Gripa

Postata de skywalker73 cu 14 ani in urma.

Buna ziua. Am facut vaccinul antigripal. Fac tratament de lunga durata pentru rectocolita ulcerohemoragica cu salofalk supozitoare, de asemenea de 2 luni am inceput un tratament cu antibiotice (Ceclozone)pentru boala Lyme.As dori sa stiu daca am facut vaccinul antigripal este indicat sa mai i-au antibiotice si medicamente in general, cel putin o perioada?

Raspunsuri (3)

td

acum 14 ani

Continua-ti tratamentul obisnuit, acum ca tot ai facut vaccinul. A fost facut de catre medicul de familie sau ai stat la cozile imense? Adica cel care ti-a faacut vaccinul stia de aceste tratamente si de bolile de care suferi? Singura interdictie- alte vaccinuri in urmatoarele 21 zile

skywalker73

acum 14 ani

mi l-a facut o asistenta de la serviciu. lucrez intr-un complex de servicii sociale. de ce?

Daniel Grigore

acum 13 ani

in mod normal, antibioticele nu trebuie asociate cu o infectie virala(fie ea indusa, cu virusi inactivi) deoarece in prezenta antibioticului virusurile de obicei se modifica genetic. Acum, este adevarat ca uneori nu este nicio probleme in asocierea antibioticelor cu vaccinurile antigripale insa aceasta asociere trebuie facuta numai la recomandarea medicului.