Ajutor - Durere in gat extrema

Gripa

Postata de membru220665 cu 11 ani in urma.

de 3 zile ma tot doare in gat, dar astazi de dimineata m-am trezit cu gatul plin de puroi.. ce pot sa fac?

Raspunsuri (3)

membru220665

acum 11 ani

poza cu gatul meu ..

http://imageshack.us/photo/my-images/88/img20120506224643.jpg/

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de o faringoamigadalita pultacee care necesita tratament antibiotic obligatoriu. In mos normal, acesta se face in urma consultului ORL si a antibiogramei. Daca intarziati sa ajungeti la medic va recomand sa administrati augmentin, sau azitromicina. Aditional va fi nevoie sa utilizati antiinflamatoare ( ibuprofe), paracetamol si antiseptice locale( trachisan de ex). Daca dupa 7e de ore nu cedeaza e indicat sa consultati medicul in vederea tratamentului injectabil.

vikki

acum 11 ani

ma races foarte des si mi se fac puroi pe amigdale