Administrare Isoprinosine, comprimate

Gripa

Postata de daniela657154695 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
am facut o viroza urita, care ma chinuie de citeva saptamini; de 7 zile fac tratament si acum ma simt mult mai bine, fbra a disparut, tusesc mai putin, e mai bine; pe linga antibiotic si antitusiv medicul mi-a prescris si Isoprinosine, comprimate, cite 2 pastile pe zi, timp de 10 zile - pentru ca a constatat ca racesc foarte des si fiecare raceala dureaza tot mai mult si e mai complicata; farmacista mi-a spus ca ar trebui sa iau acest medicament timp de 3 luni. Cum ar fi corect ?
Va multumesc,

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru infectii recurente trebuie sa urmati un tratament complet continuand 1-2 zile dupa ameliorarea simptomelor. Ulterior, trebuie sa continuati sa utilizati Isoprinosine in doza redusa de intretinere: 1-2 comprimate pe zi pana la instalarea primelor semne de recurenta. Daca este vorba de o infectie cronica, se poate administra intre 1 si 3 luni.
Este bine sa consultati medicul curant - singurul in masura sa aprecieze durata tratamentului.

daniela657154695

acum 10 ani

Multumesc frumos !
Este vorba despre o viroza pulmonara trenanta, cu febra citeva zile, cu tuse productiva, cu o sinuzita chinuitoare... dupa o raceala...care tine de 4-5 saptamini; acum medicul de la urgenta mi-a recomandat Isoprinosone = 2 comprimate/zi, dar la farmacie mi s-a spus ca ar fi bine sa iau 3 luni, minim 10 zile / luna.
Multumesc,

ionela

acum 8 ani

Buna ziua,,,

Eu si partenerul meu am fost infestati cu herpesul genital si am luat isoprinosine la sfatul medicului ginecolog (3 pastile pe zi,, pauza 2 zile din weekend ,2 saptamani din luna,2 pauza.... timp de 3 luni,..._ la mine nu mai sunt simtome, dar partenerului meu inca ii mai apar local,....stiti cumva si alta posibilitate de administrare ,sau ce putem face in cazul acesta? suntem disperati de ingrijorare,...va multumesc mult