a luat augmentin si tot are febra

Gripa

Postata de VladF cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Sotul meu a luat augmentin 825 1 comprimat la 12 ore si dupa ce a luat prima pastila a facut din nou febra 38.0- 38.6, toata noaptea a transpirat....si dimineata iar a facut febra 38.0...ce sa faca sa continue tratamentul? sau sa ia jumatate de pastila la 6 ore? Va multumesc

Raspunsuri (5)

ochi negri

acum 12 ani

Febra nu trece dupa o singura pastila de antibiotic.Poate sa mai apara cateva zile chiar.Nu are sens sa schimbati nimic,eventual poate lua un antipiretic.Daca nu se vede nici o schimbare in bine dupa 2-3 zile,trebuie sa-l mai vada un medic.

Dr. Achitei

acum 12 ani

Augmentinul nu este un tratment pentru febra. Este bine de prescris doar cand avem de-a face cu o infectie bacteriana dovedita. Febra poate avea foarte multe cauze non-bacteriene (infectii virale, boli inflamatori ...) si existe si bacterii rezistente la antibiotice. Mergeti la medic. Pana atunci folositi doar antitermice de tipul Paracetamolului.

VladF

acum 12 ani

va multumesc ptr raspunsuri....mai asteptam si in seara asta sa vedem cum se simte....

monica

acum 10 ani

Buna seara,este in regula daca ii dau copilului de 1 an Stodal si Eurespal?in combinatie?sau ar trebui sa renunt la unul din ele!Va multumesc.

Mihaela

acum 7 ani

Dupa prima pastila nu avea cum sa ii fie mai bine.....mentineti tratamentul asa cum l-ati primit de la medic, fara sa modificati dvs nimic, Eu nu inteleg pacientii care merg la doctor pt tratament si cand ajung acasa stiu ei mai bine cum sa isi administreze pastilele, sau in cazuri mai grave....nici macar nu isi iau pastilele de la farmacie....(e prost doctorul....nu mi-a dat ce imi trebuie mie)
Inainte sa va duceti la cabinet, ganditi-va bine, vreti sa va faceti bine si mergeti pe mana doctorului? Daca da, atunci asa sa faceti, daca nu, stati acasa linistiti!!