Tratament cu glucophage?

Greata varsaturi

Postata de SONYA cu 13 ore in urma.

Bună seara. Am o întrebare legata de tratamentul cu glucophage. Mi a fost recomandat sa iau o pastila seara după masa dar ma simpt obosita am o stare de voma și ragăi des și sunt balonata. Este normal fiindcă numi place de loc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 13 ore

Buna ziua,

Efectele secundare pe care le descrieti sunt obisnuite la inceputul tratamentului cu glucophage (metformina), inclusiv oboseala, senzatia de greata, ragaielile si balonarea. Aceste simptome sunt de obicei tranzitorii si ar trebui sa dispara dupa cateva saptamani de tratament. Daca simptomele persista sau se inrautatesc, este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra.

In cazul in care voma devine severa sau daca apar alte simptome suplimentare, cum ar fi pierderea apetitului sau pierderea in greutate, ar trebui sa mergeti de urgenta la medic.

Tratamentul cu metformina poate cauza uneori o conditie grava numita acidoza lactica, desi acest lucru este foarte rar.

In cazul in care simptomele persista, este posibil sa fie necesar sa va ajustati doza sau sa incercati un alt medicament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie, https://www.clickmed.ro/medic/diabet

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/combinatii-periculoase-de-medicamente_9329

SONYA

acum 2 ore

Mulțumesc pentru răspuns. Vreau sa menționez ca voma imi vine spre gât si nu pot dormi și a apărut și diareea și in săptămâna a 3 a săptămâna au apărut