La ce doctor/specializare medicala ar trebui sa merg ?

Greata varsaturi

Postata de Utilizator21699709294 cu 6 luni in urma.

Incepand in urma cu aproximativ 4 ani am inceput sa am stari de greata,acestea devenind din ce in ce mai dese si intense.In 2022 am facut operatia de colecistomie dar din pacate aceasta nu a schimbat nimic.In continuare am stari permanente de greata combinate cu o stare de rau general,aceste stari scad rar in intensitate seara.
Am facut analizele de sange ,colonoscopie ,endoscopie digestiva si ecografie .In urma acestor investigatii a reiesit ca am gastrita ,diverticuloza,steatoza hepatica.Am luat tratamentele prescrise si am tinut cat am putut regimul alimentar recomandat dar fara nici un efect .In continuare ma trezesc dupa 7 ore de somn obosita si cu o stare stare intensa de greata si de rau .

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Având în vedere simptomele și afecțiunile pe care le-ai menționat, ar fi recomandat să consulți un gastroenterolog sau un specialist în boli digestive. Aceștia sunt specializați în diagnosticarea și tratamentul afecțiunilor sistemului gastrointestinal, inclusiv a gastritei, diverticulozei și a steatozei hepatice. Un gastroenterolog poate evalua simptomele tale, poate interpreta rezultatele investigațiilor și poate recomanda un tratament adecvat sau alte investigații suplimentare. De asemenea, un consult la un medic internist poate fi util pentru a exclude alte posibile afecțiuni care pot contribui la simptomele tale. Este important să cauți ajutor medical pentru a diagnostica și trata corect cauza stării tale de greață și de rău general.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Utilizator21699709294

acum 5 luni

Va rog cineva vreo idee?