sangerari gingivale

Gingivita

Postata de angelica56 cu 12 ani in urma.

de ceva timp imi sangera gingia din dreptul unei masele pe care am plombat-o.Atat la periaj cat si din senin fara sa o deranjez.Acum cateva zile au inceput sa-mi sangereze mai multe locuri ale gingiei si sa am dureri de dinti.Un medic mi-a recomandat un detartraj dar nu stiu daca arun efect.Mantionez ca am folosit in ultima perioada o pasta pentru albirea dintilor cumparata din supermarket.Ce ar trebui sa fac si cat de inrijorata sa fiu de aceasta afectiune?

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 12 ani

Cred ca medicul stomatolog are dreptate. Gingivita se datoreaza, printre altele si tartrului. O detartrare corespunzatoare ar putea fi eficienta si sa rezolve problema, in cateva zile. Neglijata, gingivita poate duce la paradontita.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Corecta observatia ! Sustin aceste sfaturi,fiind foarte utile si cu rezultate prompte pentru a opri procesul de paradontoza, cu dureri si mai mari si gingivoragii care pot imita gingivoragiile din lipsa de vitamina C .. sau alte afectiuni mai grave hemoragipare . Pentru a fi mai linistita,poti face la un laborator un examen al sangelui ( hemograma , timpul de sangerare si trombocitele ) Sanatate.

angelica56

acum 12 ani

M-ati cam speriat, dar cred ca nu o sa mai aman vizita la medicul stomatolog.
Mai ales ca mama sufera de paradontoza si am auzit ca ar putea fii ceva ereditar.Nici un medic stomatolog la care am fost nu mi-a recomandat analize sanguine.Cat sunt de importante ele si daca sunt de ce majoritatea dr. nu le dau importanta?Multumesc pentru raspuns

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Aceste analize sunt necesare numai daca nu se rezolva problema prin detartrare de catre stomatolog, altfel nu este nevoie. Am vazut ca aveti rezerve fata de tratamentul stomatologic si de aceea v-am propus inca o varianta. Nu trebuie sa fiti speriata.
Sanatate

elize

acum 12 ani

buna!vreau sa va intreb daca este posibil sa ai dureri de dinti, asa ca si cum te-ar traznii, o fractiune de secunda dureaza, si parca s-ar plimba prin toti dintii mei, ma trazneste cind in stinga, cind in dreapta, carii nu sint , multumesc

Alina

acum 10 ani

Salut! Eu am folosit pasta de dinti Meridol si era foarte buna. Dupa 2 saptamani nu am avut nici un fel de sangerari gingivale. Din pacate nu prea se gaseste acasa. Pe mercador.ro si tocmai. ro am gasit cineva care trimite pe posta in tara. E scumpic dar merita toti banii.

Mihaela Alexandru

acum 9 ani

Eu am probleme cu dinti si gingia de mic copil. De curand, adica anul trecut am fost la un doctor foarte bun pentru ceva probleme iar cu dinti si gingia. Doctorul mi-a recomandat sa scap de pasta de dinti cu flour pe care o foloseam si sa incep sa folosesc o pasta de dinti naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. Din ce mi-a explicat doctorul, pasta care o foloseam si care era cu flour nu imi facea bine la dinti si gingie. Acuma de cand am inceput sa folosesc acesta pasta de dinti naturala, va zic ca m-am indragostit de ea. Diferenta e foarte mareā€¦si imi place mult tare ca nu face spuma, cum fac pastele de dinti chimice.