Rubeola si dureri gingivale

Gingivita

Postata de bazookistu cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am facut rubeola de vreo 4 zile iar astazi in a patra zi cand m-am trezit am simtit ca ma dor gingiile... este normal asa ceva? sunt baiat am 20 de ani

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rubeola se poate manifesta cu astenie (stare de slabiciune fizica), febra,rinita (secretii nazale abundente, obstructie nazala-nas infundat, stranut), eruptia caracteristica, adenopatia (marirea in volum a ganglionilor ), dureri articulare. Ar fi bine de utilizat tratament antialgic (de exemplu:acetaminofen, ibuprofen, in cazul in care nu prezentati alergie la vreun component al produsului), sa beti lichide caldute, nu fierbinti.

Lucian

acum 12 ani

Multumesc foarte mult! eram chiar ingrijorat.

fata - 27 ani

acum 12 ani

Buna,
si eu am facut rubeola (azi este a 3-a zi de la eruptie) si m-am trezit ac***a foarte sensibila zona gurii: ma dor gingiile si dintii. Mi-e foarte greu sa mananc si daca imi periez dintii imi sangereaza gingiile.
Pana la urma nu am inteles: durerile de gingii sunt asociate cu rubeola? sunt destul de ingrijorata.....mie de obicei nu imi sangereaza gingiile.....

Vali

acum 12 ani

Exact asta patesc si eu ! la mine e a 5-a zii dupa eruptie, inca am pete pe fata, ganglionii de la gat inca ma mai dor, gingiile sunt praf, abia mananc, iar cand suflu nasul in batista e plin de cheaguri de sange...

Sima Alexandru

acum 12 ani

Cica "Multumesc foarte mult! Eram ingrijorat" .... nu inteleg cu ce te-a lamurit pe tine... a zis doar cateva simptome si metode de tratare... in legatura cu gingiile umflate nu a zis nimic si daca este normal lucrul acesta... am si eu rubeola de 3 zile si azi dimineata m-am trezit cu ele umflate... inteleg ca este un lucru normal la boala asta din moment ce se plang mai multi de afectiunea asta! Dna Dr. Cristina mai bine ne dadeai un link de unde ai dat copy paste...

Manfred Alexandru

acum 12 ani

Din cate vad mai multe persone sufera de acelas lucru inclusiv eu asa ca intradevar pare a fi normal ...intrebarea mea este in cat timp trece umflatura sau cu ce se poate ameliora

BodyGI

acum 11 ani

Am gingiile in spatele maselelor de minte cat pumnu'''''''' bag picioru'''''''' ce pot sa iau pt a stopa durerile?sau macar a le reduce:(Daca mai continuua in felul asta beau cu paiu:))