Retractie gingivala

Gingivita

Postata de lucica47 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!

Cum as putea sa sptopez retractia gingivala si formarea tartrului?
Cu toate ca respect igiena orala, placa tot se formeaza si retractia avanseaza.
Am mers regulat pentru detartraj, dar nici o ameliorare.

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

Tetractia gingivala poate fi datorata si unei parodontopatii. Viteaza de formare a tartrului este individuala. Unele persoane nu au depuneri de tartru nici dupa 5 ani dupa sedinta de igienizare, altele fac dupa 2-3 luni. Recomand utilizarea pastelor de dinti cu agenti antitartru incorporat, perierea dintilor dupa fiecare masa, dusuri bucale, schimbarea regimului alimentar.