Probleme dentare

Gingivita

Postata de Fecio@ra cu 12 ani in urma.

Ati putea sa-mi recomandati un medic stomatolog foarte bun din Oradea, daca cunoasteti pe cineva?
Eu am probleme foarte serioase, pe langa parodontoza, mi-a spus ca am depuneri de piatra, o carie intre dintii sau ceva de genul acesta si mi-a spus ca trebuie sa-mi faca detartraj, 4 plombe si nu stiu bine ce sa mai spun,cum sa ma exprim asupra ceea ce mi-a zis dar mi-a spus ca daca nu fac acum tratamentul, maselele sau nu stiu bine cum sa ma exprim va ajunge la nervi si va fi si mai periculos si ma gandesc ca aceasta inseamna si operatie.
Practic, in toate zonele din gura mi-a aratat ca am probleme, si in dr. si in stg, si sus si jos.
Mentionez ca am varsta 29 de ani, si recunosc ca mi-e frica de stomatologie. Pana in prezent am fost doar de 2 ori iar azi am fost la un control doar.
Nu am fost invatata si obisnuita cu stomatologia, nimeni din familia mea nu obisnuieste deloc sa mearga la stomatolog.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Parodontoza se refera la imbolnavirea parodontiului marginal --aparatul de sustinere a dintilor in oasele maxilare ( gingii, ligamente dentare, etc). De cauza microbiana, parodontoza are o evolutie diferita in timp, de la caz la caz, insa rezultatul final este aproape intotdeauna reprezentat de mobilizarea si pierderea dintilor de pe arcadele dentare, uneori chiar la varste tinere.
Medicul stomatolog va poate face recomandarile necesare si tratamentul specific.
Factorul determinant al parodontozei este placa bacteriana,
Factorii favorizanti sunt: fumatul, tartrul dentar, cariile, anomalii dento-maxilare, traume locale. Poate exista o anumita predispozitie ereditara, tulburari endocrine si ale sistemului nervos, diabet s.a. Se pare ca persoanele care au in familie un istoric de parodontoza (rude apropiate care sufera de asa ceva) sunt mult mai predispuse la imbolnavire.

tudor

acum 9 ani

banuiesc ca in acest timp ai rzolvat problema.ceea ce vreau eu sa-ti recomand,sa pastrezi o igena stricta a danturi.periatul dintilor foarte bine dimineata si seara cu o periuta intermediara cu o pasta pentru dinti sensibili.eu folosesc pasta elgidium senzitive care se gaseste numai in unele farmacii.de multi ani nu mi am probleme.dupa masa de priz cltiti gura cu apa clduta.sanatate multa!