MI S-AU MACINAT DINTII!

Gingivita

Postata de Andreea304132982 cu 12 ani in urma.

AM 30 DE ANI SI TOTI DINTII DIN FATA SI SUS SI JOS MI S-AU MACINAT ,TOCIT,PANA LA GINGIE.AM FOST LA MEDIC SI NU A STIUT CE SA-MI SPUNA.MA PUETI AJUTA DUMNEAVOASTRA CU UN RASPUNS?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi indicat sa va adresati medicului stomatolog pentru tratament adecvat
sangerarea gingiilor, pierderea dintilor, retragerea sau inflamarea gingiilor, pot fi indicatori ai parodontopatiei. De obicei incepe discret. Gingiile sangereaza usor,
sunt mai fragile si devin rosii si mult mai sensibile, in final manifestarile extinzandu-se la intreg sistemul de sustinere al dintelui. In cazul cel mai nefavorabil, dintele se mobilizeaza prin pierderea osului care il inconjoara si in final se poate ajunge chiar la desprinderea dintelui. In afara de cariile complicate, parodontita (cunoscuta si ca parodontoza) este cea mai des intalnita cauza a pierderii dintilor de pe arcada la varsta adulta.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

trebuie un control f amanuntit...observata cauza si indepartata...si bineinteles tratat efectul.