Masea foarte umflata

Gingivita

Postata de alex488 cu 12 ani in urma.

Buna. De cateva saptamani ma confrunt cu o problema. Mai intai mi s-a umflat maseaua asa ca am mers la farmacie si acolo farmacistul mi-a recomandat Amoxiplus. Am luat, mi-a trecut. Dupa cateva zile masea s-a umflat din nou. Acum s-a umflat foarte foarte tare. Umflatura o simt cam de pe la nas pana undeva sub barbie. Daca ating obrazul ma doare foarte tare, totodata si textura obrazului la atingere este foarte tare. Simt de parca as avea pietre in gura. Am inceput de ieri sa iau amoxicilina, dar am observat ca acum e se intareste si mai tare umfatura. E foarte dura la atingerea obrazului. Abcesul nu il vad in gura, doar sunt foarte umflat si simt cum ma doare obrazul. Cam ce ar fi de facut?

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Conduita terapeutică în cazul d-vs nu poate fi stabilită decât de un medic stomatolog, care ar trebui consultat cât se poate de repede

alex488

acum 12 ani

Voi merge maine dimineata. In fine, nu stiu ce ar putea fi nici eu.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

in cel mai fericit caz...tratament de canal ...in cel mai nefericit - extractie

alex488

acum 12 ani

Deci sa intelg ca nu poate fi altceva inafara de o "banala" problema de masea. Eu ma gandeam sa nu fie ceva mai serios. Apropo, ma durea putin mai tare parea umfalta asa ca am luat o pastiluta de Reuprofen. Intre timp dupa cum am spus in primul post iau amoxicilina. Poate aparea vreo problema? Vreun efect secundar ca le-am folosit pe amandoua?

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

nu...Insa daca va tratati asa cum o faceti acum nu se va trata nimic....o infectie la masea poate degenera fff urat ! asa ca cel mai bine-->radiografie si vizita la medic

alex488

acum 12 ani

Maine dimineata oricum am de gand sa merg la stomatolog ca nu mai rezist si deasemenea sper si eu sa nu degenereze in ceva mai grav. Multumesc mult de ajutor, o seara placuta in continuare si foarte multa sanatate.

doctor

acum 9 ani

Care este IQ ul celor care incearca sa afle un diagnostic/tratament de pe internet? Domnul cu molarul...aveti timp de discutii pe net, automedicatie, antibiotic dupa ureche si fara reteta...dar nu aveti timp de un medic dentist. Sincer, recomand si un psiholog pt inceput. "DE CE NU MA DUC LA DOCTOR, DAR MA TRATEZ CU INTERNET"?