inflamare gingii

Gingivita

Postata de 7sebica cu 13 ani in urma.

bunica mea are proteza dentara si i s-au inflamat gingiile si o dor tare si cu proteza si fara proteza. ce tratament sa aplice
multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Sa mearga urgent la medic!!!

RUSU LUCIA

acum 10 ani

Buna ziua,
Am si eu o problema si vreau sa stiu daca ma puteti ajuta cu un sfat.
Mi-am facut o proteza acrilica la mandibula,eu voiam una elastica dar medicul stomatolog nu a vrut sa-mi faca pt. ca zicea ca nu sunt bune??!!
am dureri foarte mari la gingii din momentul in care vreau sa-mi pun proteza pt. ca este ca o gheata cu un numar mai mic !!
asa trebuie sa fie??
am fost la medic si mi-a ajustat-o putin insa nu este deloc comoda nici acum,respectiv o jumatate de proteza respectiv partea dreapa e ok,insa partea stinga nu vine bine deloc.
medicul imi spune ca trebuie sa o flosesc pentru ca este buna si ca ma voi obisnui.
CU CE ASTEAPTA DINSUL SA MA OBISNUIESC,CU DURERILE???!!
nu mi se pare normal sa fie o corvoada sa o pui si sa o iei de pe maxilar,speram sa pot face asta fara dureri ,adica sa nu-mi frece atit de tare gingiile,
giingiile mele sunt unflate ,parca e mai mica proteza astazi decit ieri,si nu mai inteleg nimic.
medicul spune sa o port incontinuare inclusiv noaptea.
oare nu ar trebui lasata deoparte pina se vindeca gingiile??
ce sa fac??
va rog ajutati-ma cu un sfat.

Lucia R

misu

acum 9 ani

Aceiasi problema numai ca la mandibula. Dupa mai multe ajustari (vro'''' 5) intr-un an! apoi proteza a fost buna timp de 1,5 ani (total 2,5 ani).
Acum se intampla iarasi!
Sunt mai multe variante: inflamarea gingiei (curent, alimente reci, imunitate scazuta etc.), rebazarea protezei, sau (caz particular) a fost extras un premolar (acum 1,5 ani!) cu infectie la radacina si proteza a fost refacuta cu acesta lipsa dar are si "gaura" adugata dupa extractie ?

Mititeu Aretia

acum 8 ani

Buna ziua,
Pana de curand am avut o lucrare fixa care a cazut si a rupt si dintii de care era sprijinita . Acum am inteles ca nu mai este posibil o lucrare fixa ,deoarece sunt prea multi dinti lipsa .As fi vrut o lucrare pe implanturi dar nici asta nu e posibil fiindaca nu mai este os deloc. Va rog f mult ajutati-ma cu un sfat.
Care ar fi proteza ce-a mai indicata,scheletata,elastica, acrilata.? Mi s-a recomandat o proteza elastica dar nu stiu care e mai buna. Am vazut pe intrnet si elastice flexibile care includ doar dintii si gingia si altele mai rigide care sunt cu tot cu mandibula. sunt in ceata ,, scheletate , elastice, acrilate care e mai buna ? Sa nu se miste ,pe crosete nici nu mai inteleg. Va multumesc,cu respect!